Sala Muzealna Energetyki Podkarpackiej w Rzeszowie, ul. 8 –go Marca 6

Dla zwiedzających przygotowano wiele atrakcji. Już na wejściu na najmłodszych czekają specjalne energetyczne konkursy z nagrodami.
W stylowo zaaranżowanym Muzeum Energetyki Podkarpackiej można zobaczyć unikatowe pamiątki ilustrujące historię podkarpackiej energetyki, której początki sięgają 1909 roku. Szczególnym zainteresowaniem zwiedzających, oprowadzanych przez przewodnika, cieszą się unikatowe eksponaty z przedwojennej elektrowni, a wśród nich urządzenia i przyrządy wykorzystywane w energetyce na przestrzeni 107 lat działalności firmy. W muzeum można zobaczyć m.in. liczniki energii Szpotańskiego, unikalne przyrządy pomiarowe, „kabel Potockiego” – najstarszy fragment kabla ziemnego, który doprowadzał prąd do zamku hrabiego Potockiego w Łańcucie, amperomierze, watomierze, aparaty monterskie oraz pierwszy polski mikrokomputer „Meritum wyprodukowany w 1985 roku, a także egzotyczne półbuty elektroizolujące, wyglądające jak duże kalosze, które chroniły elektryka pracującego przy montażu i naprawie linii energetycznych. Ekspozycję wzbogaca wystawa fotografii starej gazowni i elektrowni, dokumenty z okresu ich budowy, dokumentacja prawna „Szyny Podkarpackiej”, dokumentacja techniczna najstarszej linii wysokiego napięcia z czasów okupacji niemieckiej oraz Memoriał Zarządu Miejskiego z 1937 r. w sprawie rozbudowy elektrowni., a także wystawa zdjęć obrazująca historię Elektrowni w Łańcucie. Udostępnione są również albumy ze zdjęciami pracowników z lat 1977-1980. Zwiedzaniu Sali muzealnej towarzyszy projekcja filmu o 105-letniej historii energetyki Podkarpackiej. Natomiast na dziedzińcu firmy zwiedzający mogą usiąść za kierownicą specjalistycznych samochodów wykorzystywanych w codziennej pracy energetyków: pogotowia energetycznego, Vana kablowego, świdroustawiacza, zwyżki i samochodu z napędem elektrycznym.
Dla spragnionych wiedzy, przygotowano efektowne pokazy wyładowań transformatorów Tesli. Jeden z modeli, z rotacyjnym iskrownikiem wzbudzał respekt swoimi „piorunami“. Zwiedzający mogą obserwować zjawiska z dziedziny elektrostatyki i magnetyzmu z wykorzystaniem modeli interaktywnych, m.in. Generatora Van de Graaffa i Cewki Ruhmkorffa, a także zobaczyć, na czym polega doświadczenie Faradaya. Co roku ogromnym zainteresowaniem cieszy się widowiskowy pokaz wyładowań transformatora Tesli zaprezentowany na dziedzińcu siedziby Spółki.
Celem akcji jest popularyzacja wiedzy o elektryczności i pracy energetyków, a także inspirowanie młodego pokolenia do zgłębiania tajemnic otaczającego świata.