Fundacja Aparat Caffe

Fundacja Aparat Caffe ul. Bernardyńska 11

„Podróż w czasie ukazująca historię powstawania aparatów fotograficznych” – ekspozycja kolekcji 1200 aparatów fotograficznych skonstruowanych w XIX i XX wieku
Zapraszamy do wspólnej przygody jaką jest poznanie losów aparatów fotograficznych. W zamierzchłe czasy przeniesie nas, nasz najstarszy eksponat – Reisekamera pochodzący z lat 60 XIX wieku. Towarzyszem Waszej podróży, będzie „Janusz” najbardziej rozpoznawalny eksponat naszej kolekcji, który sławę zdobył dzięki udziałowi w filmie „Rzeszowskie Janusze”. Rys historyczny podkreślą aparaty z przełomu XIX i XX firm: Kamera Werkstatten, Voigtländer, Ica A-G, Eastman Kodak, Rochester Optical Company oraz wiele innych. Ponadto do odkrycia przedstawimy aparaty skonstruowane w okresie I i II Wojny Światowej, takich producentów jak Agfa, Zeiss Ikon i wiele innych. Zaprezentujemy ewolucję w konstrukcji, która dokonała się przy udziale architektów kultowych marek takich jak: Agfa, Zenit, FED, Kodak, Zorka, Miranda, Minolta, Praktica, Dacora, Kiev i innych. Jeżeli chcesz uzyskać odpowiedzi na pytania: jaki model aparatu brał udział w pierwszej ekspozycji Na Mount Everest? lub dlaczego modele Exakty mają nietypowo spust migawki po lewej stronie? – koniecznie musisz nas odwiedzić.

„Dawne akcesoria fotograficzne”
Tak jak w prawdziwej podróży, do bezpiecznego dotarcia do celu potrzebne są wszelakie akcesoria. Któż z nas wyobraża sobie podróż bez kompasu czy nawigacji satelitarnej? Tym czym dla wędrowca busola, tym dla fotografika światłomierze. W niezbędniku fotografa analogowego niezbędna będzie lampa błyskowa potrzebna, aby wydobyć z ujęcia to co najpiękniejsze. Reasumując w naszych zbiorach znajdziecie światłomierze, lampy błyskowe, powiększalniki i wiele innych elementów niezbędnych do wykonywania i wywoływania zdjęć technikami analogowymi.

„Polska myśl fotograficzna” – zbiór aparatów fotograficznych wyprodukowanych w Polsce Po udanej podróży z ust niejednego rodzimego wędrowca można usłyszeć stare polskie przysłowie: „Cudze chwalicie swego nie znacie”, również polscy konstruktorzy mogą się pochwalić wspaniałymi modelami aparatów fotograficznych. Do pionierów masowej produkcji należeli Bracia Pawelscy, konstruując pierwszy polski aparat Koronę. W naszej kolekcji zobaczysz modele wyprodukowane przez Warszawskie Zakłady Foto-Optyczne takie jak Druch, Ami, Fenix oraz Start. W trakcie wizyty w naszej Fundacji podczas Nocy Muzeów, dowiesz się jaki polski model został zaprojektowany przez Akademię Sztuk Pięknych.

„Aparat w wersji MIKRO” –  ekspozycja aparatów miniaturowych i szpiegowskich
W naszych zbiorach znajdziecie unikatowy szpiegowski aparat Ajaks F-21, używany przez KGB. Budowane z zegarmistrzowską precyzją eksponaty marek Junka, Meopta, Ulca Camera, Tougodo zapewnią emocje w wersji marko.

„Stara ciemnia fotograficzna” – instalacja demonstrująca wnętrze ciemni fotograficznej
Proponujemy odwiedzającym, którzy nigdy nie byli w ciemni fotograficznej, aby na własnej skórze poczuli magię towarzyszącą temu miejscu. Zaprezentujemy sprzęt oraz akcesoria potrzebny do wywoływania zdjęć technikami analogowymi.

„Fotografa na szkle”- kolekcja szklanych negatywów dokumentujących mieszkańców Rzeszowa i okolic
Podróż w dawne czasy możliwa jest dzięki fotografiom, które zachowały oraz zatrzymały na zawsze obrazy dawnego świata. To z nich czerpiemy wiedzę jak dawniej wyglądami ludzie, jaka była moda, jakie wydarzenia uwieczniali. Dzięki kolekcji 150 szklanych negatywów możemy ponownie podglądnąć świat, którego już nie ma.

Prezentacja zbiorów literatury fotograficznej oraz czasopis „ Fotografa” i „Foto”
Podobnie jak podróżnik wytycza miejsca, do których chce się udać, tak i fotograf ma swój punkt odniesienia – informacje, które zgromadzone w fachowej literaturze i czasopismach czekają na odkrycie przez Ciebie. W naszych zbiorach blisko 100 pozycji, najstarsze roczniki z lat 30 XX wieku.

„Polaroid- ludzie wielkiego formatu” – warsztaty prowadzone przez Pawła Olearkę
Warsztaty fotografii natychmiastowej – polaroid i transfer. Prowadzący warsztaty zachęcać będzie uczestników do spojrzenia na fotografowanych modeli przez pryzmat polaroida. W trakcie warsztatów powstaną zdjęcia studyjne, wykonane aparatem wielkoformatowym „Graflex” z wykorzystaniem kasety polaroidowej. Powstałe obrazy zostaną następnie zmodyfikowane metodą transferu.

Kontakt
www.aparatcaffe.pl